Podział alergenów
Alergeny, czyli antygeny zewnątrzpochodne wywołujące reakcje alergiczne, są obecnie przedmiotem wielu badań naukowych, które pomagają stworzyć zharmonizowane klasyfikacje ułatwiające dociekanie powodów reakcji uczuleniowych.
A jaki jest najbardziej powszechny podział alergenów? Nie ulega wątpliwości, że w obecnej chwili alergeny najczęściej rozróżnia się ze względu na drogi ich przedostawania się do organizmu ludzkiego.
Wyodrębnia się więc alergeny wziewne, do których zalicza się kurz i wszelkie jego pochodne, takie jak roztocza i szczątki roślin czy zwierząt oraz alergeny pokarmowe, czyli substancje dostające się do organizmu wraz z pokarmem.
Podstawowa klasyfikacja alergenów akcentuje także występowanie alergenów kontaktowych, które wywołują reakcje alergiczne po zetknięciu ze skórą oraz leki, szczególnie antybiotyki β-laktamowe.
Wzmożone zainteresowanie tematyką alergenów w ostatnich latach bez wątpienia wynika z coraz powszechniejszego występowania patologicznych reakcji immunologicznych u ludzi, jednocześnie przyczyniając się do tworzenia ustrukturyzowanej dziedziny wiedzy.
Wyodrębniającej szczegółowe sposoby przeciwdziałania reakcjom uczuleniowym.